В середині 50-х років ХХ століття вирішено було створити Український цирковий колектив. Необхідно було об'єднати номери високопрофесійного рівня, які б відображали національний характер і відтворювали український колорит, а також підготувати нові номери. Своєрідність цій програмі повинні були надати характерні, притаманні українському народові молодецтво, відвага, завзяття, колоритні українські мелодії, запальні народні танці. Велика увага приділялася і репертуару розмовного жанру, на манежі мав звучати той самий, влучний і дотепний український гумор, який так захоплював великого Гоголя. Для програми були створені яскраві, барвисті українські костюми, реквізит, декорований народними орнаментами. Була створена і постановча група. До її складу увійшли літератори В. Глазовий, М. Татарський, І. Муратов. І. Золотаревський, режисери В. Скляренко, А. Івашутіч, Е. Зискинд, В. Арєстов, композитори Д. Клебанов, О. Свєшніков, А. Філіпенко, І. Додюк, балетмейстер Б. Таїров. Керівником колективу був призначений заслужений артист РСФРР П. Маяцький.
В цей час створюється державне підприємство «Дирекція пересувних циркових колективів України», яке нині є театрально-видовищним підприємством Міністерства культури України та до складу якого входять 8 циркових колективів, серед яких один цирковий колектив складається виключно з маленьких артистів-ліліпутів та два цирки-шапіто «Вогні Києва» та «Орбіта».
Державне підприємство «Дирекція пересувних циркових колективів України» розпочало свій шлях у тяжкі післявоєнні роки і мало назву «Українська група «Цирк на сцені» (група атракціонів №5) з підпорядкуванням ВТВО «Союздержцирк».
Першими артистами були герої, які щойно повернулися з війни, серед них З. Лін – перший директор, а також заслужений артист УРСР В. Фоменко – головний режисер Дирекції. Глибоке знання специфіки циркового мистецтва і багата художня фантазія засновників, допомогали успішно ставити як тематичні вистави того часу, так і високохудожні атракціони. Важливо, що сама ідея створення такої установи була спрямована на те, щоб у найвіддаленіших куточках країни люди змогли побачити власними очима що таке циркове мистецтво, отримати задоволення та відчути себе на рівних умовах з іншими людьми українського суспільства. Слід зауважити, що починалася робота лише на ентузіазмі і не один рік знадобився для того, щоб налагодити механізм роботи.
За 65 років свого існування в Дирекції відбувся ряд реорганізаційних змін. Вона була перейменована в Дирекцію Українських колективів «Цирк на сцені», а 16 грудня 1991 року в часи початку життя України як незалежної держави, розпочала і своє нове життя з новим ім'ям – Дирекція пересувних циркових колективів України та перейшла в підпорядкування Міністерства культури України.
Основним напрямком діяльності Дирекції є збереження та розвиток національного циркового мистецтва. За роки творчої циркової діяльності Дирекція постійно проводила показ та пропаганду Українського циркового мистецтва як на території країни, так і за її межами, з метою реалізації ідеї національного відродження і розвитку України. Неодноразово артисти Дирекції побували на гастролях в Польщі, Чехії, Ізраїлі, Лівані та інших.
Протягом свого творчого існування за часів СРСР Дирекція займала призові місця серед Дирекцій ВТВО «Союздержцирк». ЇЇ артисти постійно приймали участь в оглядах-конкурсах циркового мистецтва, де неодноразово нагороджувалися почесними грамотами та дипломами, серед яких заслужений артист України В. Шульженко, який до недавніх часів в м. Луганську виховував покоління за поколінням молодих артистів. А заслужені артисти України Є. Чеколтан, Б. Поташнік та В. Маренков складали успішну режисерську групу. В. Маренков, який пройшов всю війну з Ю. Нікуліним, працював в Дирекції до останнього свого подиху. Він був надзвичайно відданою цирковому мистецтву людиною, мав дуже багато почесних відзнак.
У червні 1989 року на честь святкування 70-річчя Радянського цирку за вагомі творчі досягнення Дирекції була присвоєна перша премія і звання Лауреата Всесоюзного конкурсу артистів цирку. З шости Дирекцій колишнього ВТВО «Союздержцирк» наша єдина діюча Дирекція, яка до сьогодні зберегла свій творчий потенціал.
Дирекція за роки свого існування дала путівку в циркове життя не одному поколінню артистів і навіть багатьом артистичним династіям. Серед них багато заслужених артистів УРСР, таких як Г. Картуков, Ю. Савельєв (старший), М. Свідерська, О. Груздєва, В. Руденко, Ю. Шкуратько, В. Солодовникова, а також молоді, але талановиті артисти клоуни Сацькі, а також Катерина та Павло Бахчеван. Зауважимо, що Заслужений артист України Павло Петрович Книш працює в Дирекції вже 45 років, з них 26 років – генеральним директором. А Л. Кулієва та Л. Баранчіков отримали звання Заслужених артистів України вже у 2000 році з нагоди 50-річчя з дня заснування Дирекції. Є серед митців Дирекції й такі, що займаються виховною роботою з підлітками, а деякі і за часів сьогодення разом з молодими артистами славлять національне циркове мистецтво як на території України, так і за її межами.